تبلیغات
کشتی - کشتی
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : محمد رضا نبئی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
کشتی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
چهارشنبه 13 آذر 1392 :: نویسنده : محمد رضا نبئی

 

 

 مشخصات درس

نام درس : كشتی (2)

تعداد واحد: 2

نوع واحد: عملی

 

  اهداف درس

دانشجویان در این درس پس از آشنایی با فنون و مهارتهای پیشرفته ورزش كشتی 2 ، روش تحلیل سنجش و ارزیابی فنون و طرز اجرای مسابقات این رشته را می آموزند.

 

 

 سرفصلهای درس

سرفصل دروس : (64 ساعت )

- آموزش و تمرین فنون پیشرفته كشتی فرنگی و آزاد مانند انواع كنده كشی ، سالتو ، زیرها و پل شكن های آزاد و فرنگی و انواع بدل ها

- آشنایی با طرز استفاده از وسایل كمك آموزشی مخصوص كشتی مانند استفاده از آدمك هاو ...

- آشنایی با انواع آزمونهای جسمانی و مهارتی برای سنجش قابلیت های كشتی گیران

- آشنایی با نحوه برگزاری مسابقات كشتی و جدول مسابقات

- آشنایی با قوانین بیومكانیكی مؤثر بر فنون مختلف

- آشنایی با آسیب های کشتی

- آشنایی با تغذیه کشتی گیران

ویژگی های مربیان موفق

آشنایی با قوانین داوری کشتی

آشنایی با نكات كلیـــدی و استراتژیهای در كشتیآسیب های کشتی:

میزان بروز آسیب های زانو در کشتی گیران بالا است ( تقریبا مثل فوتبال ) ، اما شدت آن کمتر است، احتمالا به دلیل حرکات پیچشی و خم شدن بیش از حد زانوها ، آسیب منیسک ( خصوصا قسمت خارجی آن) در این ورزش از همه رشته های دیگر شایعتر است .

آیا تفاوتی در میزان بروز شدت آسیب های زانو درکشتی گیران با سایر ورزشکاران وجود دارد؟

ـ میزان بروز آسیب های زانو در کشتی گیران بالا است ( تقریبا مثل فوتبال ) ، اما شدت آن کمتر است، احتمالا به دلیل حرکات پیچشی و خم شدن بیش از حد زانوها ، آسیب منیسک ( خصوصا قسمت خارجی آن) در این ورزش از همه رشته های دیگر شایعتر است .

▪ شایعتر ین محل آسیب در کشتی گیران کجاست و اصولا مکانیسم آسیب در ورزش کشتی شامل چه مواردی است؟

ـ زانوها بیشترین احتمال آسیب را دارند. اگر چه صدمات شانه ، سر و گردن هم به طور معمول مشاهده می شوند . در کل تماس مستقیم با حریف یا تشک کشتی ، ضربات مستقیم به سر و صورت تحت فشار قرار گرفتن یا کشیده شدن گردن و شانه ، برخورد زانو در هنگام زیر گیری یا افتادن روی تشک ازجمله علل آسیب در ورزش کشتی می باشند.

▪ منظور از زمان آسیب یا Injury time چیست؟

ـ در جریان مسابقه به هر کشتی گیر صدمه دیده حداکثر ۲ دقیقه وقت درمان داده می شود تا به رقابت بازگردد( و گرنه نتیجه به سود حریف اعلام خواهد شد، مگر اینکه آسیب در اثر مانور غیر قانونی حریف باشد).

این زمان حالات خونریزی دهنده را شامل نمی شود ( مثلا برایخونریزی از بینی ) ، ولی میزان وقتهایی که برای مقابله و درمان خونریزی گرفته خواهد شد بر عهده داری مسابقه است. اگر خونریزی بیش از ۵ دقیقه طول بکشد. داور می تواند بازی را خاتمه یافته اعلام کند. پس تصمیم سریع و صحیح در مرود توانایی ادامه کشتی توسط کشتی گیر برعهده پزشک تیم است .

از سال ۱۹۹۲ به بعد تصویب شد که استفاده از داروهای بی خطر در طی این زمان مجاز باشد: البته گلوکز خوراکی و یا مواد استنشاقی برای آسمی ها هم از جمله استثناء ها هستند. داروهای غیر مجاز ، در این شرایط غیر مجازند و استفاده از هر گونه دارویی در جهت کاستن از شدت درد( مثلا بی حس کنده های موضعی ممنوع است.

▪ در مورد نحوة برخورد با پارگی ها و یا بریدگی های در حین مسابقه شرح دهید.

ـ پس ازپاک کردن خون ،برای جلوگیری از خونریزی بیشتر به روی ناحیه فشار وارد می کنند. سپس می توان روی زخم را با چسب های بیشتر به روی ناحیه فشار وارد می کنند سپس می توان روی زخم را با چسب های استریل پوشانید. کشتی گیر می تواند سریعا به مسابقه بازگردد. چون احتمال کنده شدن چسب های استریل پوشانید . کشتی گیری میتواند سریعا به مسابقه بازگردد . چون احتمال کنده شدن چسب و خونریزی مجدد وجود دارد ، بهتراست ، مقداری از زمان مجاز آسیب را ذخیره کند تا برای دفعات احتمال بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

▪ چگونه باید خونریزی از بینی را متوقف کرد؟

ـ اگر خونریزی شدید و غیر قابل کنرتل باشد ، داور حق دارد بازی را متوقف کند برای مقابل با این معضل. کستی گیر را خوانده ( در هر وضعیتی که راحت تر است ) و از او میخواهند که با فین کردن خون و لخته های موجود را در دستمالی تخلیه کند. میتوان پس از این کار ، دستمال را روی پره های بینی فشار داد تا مواد باقیمانده تخلیه شود. حال با استفاده از پنبه و یا کتان یک تکه و کافی سوراخ بینی را مسدود یا به اصطلاح تامپون می کنند. در بعضی موارد تامپون را به پماد یا ماده ای روغنی هم آغشته می کنند. اما استفاده از مواد نقض کنندة عروقی ممنوع است.

▪ اصلاح گوش گل کلمی به چه معناست ؟ چگونه نمی توان از ایجاد آن جلوگیری کرد؟

ـ ضربات و تروماهای مکرر به گوش سبب جدا شدن غضروف از بافت دور آن شده و در فاصله پدید آمده خون و سرم تجمع پیدا می کند. درصورت باقی ماندن این وضعیت ، هماتوم بوجود آمده ودر جریان خون غضروف اختلال ایجاد کرده و سبب غضروف سازی جدید در این ناحیه شده که خود سبب بد شکل شدن گوش می شود.

شاید مناسب ترین درمان ، تخلیه از راه ایجاد برشی کوچک باشد و پس از آن از مواد فشارنده ای استفاده می کنند تا این فضای بوجود آمده را مسدود نماید . استفاده از محافظهای سر در جلوگیری از ضربه های مکرر به گوش نقش موثری خواهند داشت .

▪ آیا در کشتی خطر انتقال عفونت از فردی به دیگر وجود دارد ؟ چگونه می توان از احتمال آن کاست؟

ـ اصولا احتمال انتقال عفونت از کشتی گیری به کشتی گیردیگر اندک است ولی غیر مکن نیست ، تماس مکرر بدنی در کشتی گیران سبب انتقال آسان عفونت ها به خصوص انواع پوستی آنها می شود. برای کاستن از احتمال خطر ، رعایت دقیق بهداشت فردی لازم است در صورت مشاهده هر گونه خونریزی باید آنرا سریعا متوقف کرد و علائم را پاک نمود. تشک کشتی باید با مادة ضد عفونی کننده شسته شود. لباسهایی که روزانه پوشیده می شوند باید تمیز بوده و پس از تمرین یا مسابقه بلافاصله شسته شوند کشتی گیران باید قبل و بعد از هر مسابقه دوش گرفته وبا صابون خود را بشویند. اگر کشتی گیر از لحاظ عفونی علامت دار باشد، تا رفع آن مجاز به انجام مسابقه یا تمرین نخوهد بود.

▪ در مورد عفونت ویروس هرپس ( تب خال) در کشتی گیران توضیح دهید راه درمان و پیشگیری از آن چیست؟

ـ واژمه Herpes gladiatorum به معنی یک عفونت پوستی ویروسی شایع در کشتی گیران است که در اثر تماس نزدیک بدنی بین فرد آلوده با فرد سالم ایجاد می شود . در صورت ابتلا ، طبیعی عموم کننده دارد.

جداسازی فرد مبتلا از سایر کشتی گیران تا رفع علائم اجباری بوده و معاینة دقیق و منظم برای ارزیابی سیر ضایعات لازم است داوران هم باید با نوع ضایعات آشنا شوند و در حین وزن کشی از انجام مسابقه افراد مبتلا جلوگیری شود. برای درمان با تجویز پزشک و برای دوره های ۱۰ روزه از داروهای ضد ویروس استفاده می شود . درصورت عود با صلاحدید پزشک می توان برای مدت طولانی تری هم از دارو استفاده کرد.

 

کاستن وزن

▪ توجه زیاد به کاستن وزن در کشتی گیران سبب بروز اختلالات جسمی وروانی در آنان می شود. راه صحیح کاهش وزن چیست ؟

ـ اگر کاستن وزن به میان ۵ تا ۸% چربی بدون و به صورت تدریچی و با حفظ تغذیه و هیدراتاسیون کافی انجام پذیرد. اصلامضر نخواهد بود. عمده اشکال متوجه روش های غلط وسریع کاهش وزن است که حتی می توانند در برخی موارد مخل حیات باشند.

از جمله این موارد استفاده نادرست ازسوناء کاهشمیان آب بدن ( با استفاده از داروهای ادرار آور یا مسهل و یا وادار ساختن به استفراغ ) و از همه شایعتر دهیراتاسیون می باشند . شاید بتواند گفت وزن کشی در فاصله یک ساعت مانده به مسابقه هم مانع دهید ره شدن کشتی گیر می شودوهم از خوردن مایعات بیش از حد در این فاصله کوتاه جلوگیری خواهد کرد.

چگونه دهیدراتاسیون روی یک کشتی گیر اثر خواهد گذاشت؟

ـ بسیاری از کشتی گیرا در فاصله ۲۴ تا ۴۸ ساعت به مسابقه مانده حدود ۵ تا ۱۰% آب بدن خود را از دست می دهند پزشکان ، مردم عادی را با این شدت دهیداتاسیون بستری می کنند به صورت حاد، دهیدراتاسیون خصوصا از جهت قدرت و سرعت سبب افت عملکرد ورزشکار می شود. با مختل شدن سیستم تنظیم حرارت بدن ، گرفتگی های عضلانی خستگی و یا شوک گرمایی رخ خواهد داد. اختلالات الکترولیتی پدید آمده روی عمل قلب اثر سوء خواهند گذاشت، در درازمدت هم آسیب های کلیوی ، تاخیر رشد و اختلالات یادگیری ازجمله عوارض دهیدراتاسیون هستند.

مفهوم حداقل وزن هنگامی رایج شد که با ارزیابی ترکیب بدن در گروه های ورزشی مشخص شد از دست دادن چربی اضافی بدن با بهبود اجرا و عملکرد ورزشی همراه است،علاوه بر کشتی  در رشته هایی مثل دوهای استقامت،ژیمناستیک معمولآ ورزشکاران تشویق به این امر می شوند با این تفاوت که در کشتی از کشتی گیر خواسته می شود تا حد ممکن در رده های وزنی پایین تری کشتی  بگیرد چرا که گمان می رود در این صورت احتمال وجود رقبایی با چربی بیشتر(و توان بدنی کمتر) بیشتر خواهد شد اما این کاهش وزن تا چه حدی معقول است؟نیک(1965)مدعی است که برای حفظ سلامتی باید از حداقلی از بافت چربی برخوردار بود.این مفهوم امروزه توسط پژوهشگران متعددی پذیرفته شده است و 5درصد چربی به عنوان حداقل چربی بدن پذیرفته شده است.به نحوی که ورزشکار برای تخمین حداقل وزن کشتی گیران به وجود آمده است،که در اینجا به توضیح برخی از مهمترین آنها خواهیم پرداخت..

فرمول مناسب برای تخمین چگالی بدن در کشتی گیران18تا22ساله(سینیک1974)

D=

فرمول مناسب برای تخمین چگالی بدن در کشتی گیران14تا18ساله(لومن1981)

D=

 

اصلاح حداقل وزن کشتی گیران بر حسب سن در فرمول لومن

(سن-2/17( 406/.=وزن اصلاح شده

 

حال کاستن وزن در بین کشتی گیران(پوشیدن لباس های پلاستیکی،اتاق های بیش از حد داغ،تمرینات طاقت فرسا و....)اگر با مصرف مکمال کراتین همراه باشد خطر دهیدراسیون(کم آبی)دو چندان می شود.زیرا زمانی که کشتی گیران با عرق ریزی سعی در کاهش وزن بدن(آب)می کنند،کراتین،به سختی آب را در سلول های عضلات اسکلتی حبس می کند و این حبس آب مانع از سازوکار خنک کنندگی بدن می  شود،در نتیجه،دمای بدن در حد خطرناکی افزایش می ابد و متاسفانه بر اثر ناتوانی درز رفع گرمایی بدن و آسیب های کلیوی جان خود را از دست می دهند.

عملکرد ورزشی به واسطه کاهخش وزن بدن(کاهش آب بدن،بافت ماهیچه ای ئو یا گلیکوژن ذخیره در عضلات و کبد)اثرات منفی ی از جمله کاهش کاربرد قدرت و استقامت عضلات اسکلتی ،قلب،عروق و ریه،خستگی زود رس دارد.

 

شکستگی

شکستگی‌ استخوانها در مسابقات ورزشی یا تمرینات ورزشی‌ بیشتر ناشی‌ از سقوط‌ و ضربه یا ترومااست‌. شکستگی‌ انواع‌ مختلف‌ دارد و عبارتند است از: 1- شکستگی‌ کامل: استخوان‌ کاملاً دو تکه‌ می‌شود.

 2 -شکستگی‌ ناکامل‌ (شبیه‌ شکستگی‌ ساقه‌ گیاهان‌): استخوان‌ کاملاً دو تکه‌ نمی‌شود.

 3- شکستگی‌ چندقطعه‌ای‌: در محل‌ شکستگی‌ بیش‌ از دو قطعه‌ وجود دارد.

 4- شکستگی‌ باز: استخوان‌ شکسته‌ شده‌، پوست‌ را پاره‌ کرده‌ است‌.

 5- شکستگی‌ بسته‌ (شامل‌ شکستگی‌های‌ ناشی‌ از استرس‌ فیزیکی‌): استخوان‌ شکسته‌ شده‌ پوست‌ را پاره‌ نکرده‌ است‌.

 6 -شکستگی‌ ناشی‌ از فشرده‌ شدن‌: در این‌ حالت‌ فشار زیادی‌ روی‌ استخوان‌ وارد می‌آید و ساختمان‌ استخوان‌ در هم‌ فرو می‌رود و می‌شکند.

 7- شکستگی‌ همراه‌ با درهم‌ فرو رفتن‌ قطعات‌ حاصل‌ از شکستگی‌.

 8- شکستگی‌ به‌صورت‌ کنده‌ شدن‌ یک‌ تکه‌ از استخوان‌: در این‌ حالت‌ معمولاً این‌ اتفاق‌ می‌افتد که‌ نیروی‌ زیادی‌ به‌ یک‌ تاندون‌ قوی‌ وارد می‌آید و تکه‌ای‌ از استخوان‌ که‌ این‌ تاندون‌ به‌ آن‌ اتصال‌ می‌یابد، کنده‌ می‌شود.

 9- شکستگی‌ پاتولوژیک: منظور شکستگی‌ است‌ که‌ در اثر یک‌ صدمه‌ جزئی‌ به‌ استخوانی‌ که‌ قبلاً به‌ علت‌ یک‌ بیماری‌ استخوانی‌ ضعیف‌ یا نابود شده‌ است‌، اتفاق‌ می‌افتد.

 10- شکستگی‌ استرسی:در اثر وارد آمدن‌ فشار طولانی‌ مدت‌ و مکرر، استخوان‌ ترک‌ برمی‌دارد. این‌ حالت‌ معمولاً به‌ دنبال‌ فعالیت‌ شدید و مداوم‌ ورزشی‌ رخ‌ می‌دهد. 

علایم‌ شکستگیها عبارتند از :‌

درد و تورم‌ در ناحیه‌ شکستگی‌

حساس‌ بودن‌ ناحیه‌ شکستگی‌ هنگام معاینه

رنگ‌پریدگی‌ و بدشکلی‌ اندام‌ یا دفورمیتی در بعضی از موارد

فقدان‌ نبض‌ در زیر ناحیه‌ شکستگی‌، معمولاً در اندام‌ (دست‌ پا)که این مسئله بسیار اورژانسی‌ است‌.

کرختی‌، احساس‌ سوزن‌ سوزن‌ شدن‌، یا فلج‌ در زیر ناحیه‌ شکستگی‌ (اگر وجود داشته‌ باشد، یک‌ اورژانس‌ است‌).

خونریزی‌ یا خون‌ مردگی‌ در محل‌ شکستگی‌

ضعف‌ در دست‌ یا پای‌ شکسته‌ و ناتوانی‌ در تحمل‌ وزن‌ توسط‌ آنها

علل بوجود آمدن شکستگیها :

وارد آمدن‌ صدمه‌ و آسیب‌ به‌ جایی‌ که‌ دچار شکستگی‌ می‌شود.

 بیماریهای بوجود آورنده انواع شکستگیها

1- تومور استخوان‌ یا مغز استخوان‌

 2- فعالیت‌هایی‌ که‌ خطر شکستگی‌ را به‌ همراه‌ دارند.

 3- سن‌ بالا؛ افراد مسن‌ بیشتر زمین‌ می‌خوردند و استخوان‌های‌ آنها شکننده‌ است‌.

4- انجام‌ کارهای‌ خطرناک‌

 5- -پوکی‌ استخوان‌ یا استئوپورز

 روشهای پیشگیری ازبوجود آمدن شکستگیها  :

1- قبل‌ از رانندگی‌ ‌ از مشروبات‌ الکلی‌ یا داروهای‌ آرامبخش استفاده ‌نشود.

2-  استفاده از لباس‌ها و وسایل‌ حفاظتی‌به هنگام‌ ورزش‌

3-- استفاده از کمربند ایمنی‌ به‌ هنگام‌ حرکت‌ با اتومبیل‌

4- در صورتی که فرد دچار پوکی‌ استخوان‌ هست، دستورات‌ درمانی‌ مربوطه‌ را به‌ دقت‌ رعایت‌ نموده، و از موقعیت‌هایی‌ که‌ خطر صدمه‌ رسیدن‌ به‌ شما وجود دارد دوری‌ گزیند.

5--شرایط‌ خانه‌ را از لحاظ‌ ایمنی‌ مناسب‌ گردد.(فرش‌ها خوب‌ به‌ کف‌ چسبیده‌ باشند، کف‌پوش‌ خانه‌ لیز نباشد، نرده‌ها شل‌ نباشد، روی‌ کف‌ وان‌ حمام‌ نیز یک‌ حصیر یا پوشش‌ مناسب‌ انداخته‌ شود، و غیره‌)

عوارض شکستگیها :

1- شوک‌ ناشی‌ از خونریزی‌

 2- احتمال به‌ هم‌ نپیوستن‌ قطعات‌ شکسته‌ استخوان

 3- حرکت‌ یک‌ آمبولی‌ چربی‌ (یک‌ تکه‌ تجمع‌ سلول‌های‌ چربی‌) از ناحیه‌ آسیب‌ به‌ ریه‌ها یا مغز

 4- انسداد سرخرگ‌های‌ نزدیک‌ محل‌ شکستگی‌

5-  با انجام‌ مراقبت‌های‌ اولیه‌ و بعدی‌ مناسب‌، معمولاً خوب‌ می‌شود، شکستگی‌ را باید ابتدا جا انداخت‌ و سپس‌ در اسرع‌ وقت‌ اندام‌ مربوطه‌ را بی‌حرکت‌ کرد (معمولاً باگچ‌). جا انداختن‌ شکستگی‌ بعد از 6 ساعت‌ بسیار مشکل‌ است‌.

زمان‌ التیام‌ شکستگی‌ متغییر است‌. بهبودی‌ وقتی‌ کامل‌ است‌ که‌ استخوان‌ در محل‌ شکستگی‌ حرکت‌ نداشته‌ باشد، و عکس‌ نیز نشان‌دهنده‌ التیام‌ کامل‌ باشد.

 درمان انواع شکستگیها :

 1- مراقبت‌های‌ اولیه‌ جهت‌ کنترل‌ خونریزی‌، پوشاندن‌ هر گونه‌ زخم‌ باز، حرکت‌ دادن‌ بیمار، در کمترین‌ حد ممکن‌، سپس‌ انتقال‌ به‌ بیمارستان‌ یا سایر مراکز اورژانس‌

 2- عکس‌برداری‌ از استخوان‌

3- انتهای‌ قطعات‌ شکسته‌ استخوان‌ با مانور مخصوص‌ دوباره‌ سر جای‌ خود باز گردانده‌ می‌شوند (جا انداختن‌ استخوان‌)

4- اغلب‌ شکستگی‌ها پس‌ از جا انداختن‌ نیاز به‌ بی‌حرکت‌ کردن‌ با گچ‌ یا آتل‌ دارند.

5- انجام‌ جراحی‌ در صورتی‌ که‌ برای‌ ترمیم‌ شکستگی‌ نیاز به‌ وسایل‌ مخصوص‌ مثل‌ میله‌، پیچ‌، و غیره‌ باشد.

فیزیوتراپی‌ برای‌ بازتوانی‌

6- داروهای‌ ضد درد و شل‌کننده‌ عضلانی‌ در صورت‌ نیاز

 7- بی‌حرکت‌ بودن‌ استخوان‌ برای‌ مدت‌ طولانی‌ می‌تواند باعث‌ کاهش‌ حجم‌ عضله‌، خشکی‌ در مفاصل‌ نزدیک‌ به‌ محل‌ شکستگی‌، و ادم‌ (جمع‌ شدن‌ مایع‌ در بافت‌ها) شود. بنابراین‌ مهم‌ است‌ که‌ اندام‌ مربوطه‌ را هر چه‌ سریع‌تر به‌ حرکت‌ درآورد (البته‌ تا حدی‌ که‌ بی‌خطر باشد).

 8- فعالیت‌های‌ عادی‌ خود را به‌ محض‌ بهبود علایم‌ از سر گیرید.

9- هیچ‌ رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود، از ویتامین‌ ـ ث‌ و مکمل‌ عنصر روی‌، برای‌ تسریع‌ التیام‌ شکستگی‌ استفاده‌ نمایید.

شرایطی که باید در صورت مشاهده به‌ پزشک‌ مراجعه‌شود

اگر علایم‌ شکستگی‌ استخوان‌ را وجود دارد .

اگر یکی‌ از مشکلات‌ زیر پس‌ از بی‌حرکت‌ سازی‌ (گچ‌ گرفتن‌) یا جراحی‌ رخ‌ دهد:

1 ـ تورم‌ در بالا یا پایین‌ ناحیه‌ شکستگی‌

2 ـ درد شدید و مداوم‌

3 ـ آبی‌ یا خاکستری‌ شدن‌ پوست‌ زیر ناحیه‌ شکستگی‌، به‌ خصوص‌ بروز چنین‌ تغییر رنگی‌ در زیر ناخن‌ها، یا کرختی‌ و از دست‌ دادن‌ حس‌ها در زیرناحیه‌ شکستگی‌

4 - در صورت‌ بروز هر کدام‌ از موارد فوق‌ سریعاً مراجعه‌ کنید.

 

آسیب های وارده به گوش

گوش گل كلمی

شكستگی گوش اتفاقی است كه هنگام تمرین و مسابقه برای اكثر كشتی گیران می افتد. هنگام زیرگیری و سرشاخ شدن، گاهی فشار یا ضرباتی به گوش وارد می شود كه باعث به اصطلاح شكستگی گوش و ایجاد حالت گل كلمی می شود.گوش بعضی كشتی گیران نرم تر بوده و انعطاف پذیری بیشتری دارد و به همین علت خیلی كمتر بر اثر ضربه یا فشار شكسته می شود و از طرفی این حالت در زمان مناسب خود قابل درمان بوده و ایجاد فرم گل كلمی بر اثر شكستگی های متوالی و پشت سر هم ایجاد می شود. هرچه كشتی گیر تمرینات بیشتری داشته باشد، تغییر شكل گوش بیشتر و شدیدتر خواهد بود.

تكنیك كشتی گیران و فن هایی كه بیشتر مورد استفاده قرار می دهند را هم در بروز شكستگی گوش دخیل دانست دكتر پرویز سیار، جراح، ضمن متناقض خواندن نظریه ها، پاتولوژی ایجاد گوش گل كلمی را این طور توضیح می دهد: وقتی غضروف بالایی گوش در اثر فشار زیاد یا ضربه بشكند، خونریزی زیادی ایجاد شده و خون بین غضروف و پوست محتقن می شود. این خون در ناحیه لخته شده و در آنجا باقی می ماند. وجود این هماتوم باعث می شود تا بافت های اطراف و همسایه، مویرگ هایی را وارد هماتوم كنند تا لخته را جذب كند. این مویرگ ها تنها قادرند مقداری از این لخته  ها را جذب كنند و خود این مویرگ ها وقتی بی فایده باقی می مانند، به صورت فیبرین سخت درمی آیند. هماتوم باقی مانده هم به تدریج دچار كلسیفیكاسیون رسوب كلسیم شده و نهایتا فرم گل كلمی گوش تشكیل می شود.

دكتر سیار در مورد اختلاف نظر بر سر اینكه در ایجاد گوش گل  كلمی واقعا غضروف می شكند یا تنها پارگی مویرگ در كار است، گفت: هر دو حالت ممكن است. در صورت فشار زیاد معمولا غضروف شكسته و خود باعث پارگی مویرگ ها می شود. در بعضی موارد هم مثل ضربه محكم زانو، تنها مویرگ پاره شده و خونریزی ایجاد می شود. به هر حال در هر دو مورد آنچه باعث تغییر شكل گوش می شود، خونریزی و احتقان خون زیر پوست است. ولی اگر غضروف هم بشكند معمولا تغییر شكل گوش شدیدتر است حتی گاهی بر اثر شكستگی غضروف، گوش كوتاه تر شده و تغییر اندازه می دهد.

درمان:

در مرحله اول كه خونریزی زیر پوستی ایجاد می شود می توان خون به وجود آمده را آسپیره تخلیه كرد، البته ممكن است گوش كاملا به حالت اول برنگردد، ولی از ایجاد فرم برجسته و پیچ در پیچ گل كلمی جلوگیری می شود. اگر آسپیراسیون انجام نگیرد، لخته ها و عروق ناحیه كوآگوله شده و تنها راه درمان، جراحی است. پس از جراحی هم گوش باید با باندهای بسیار سفت و محكم بسته شود.

به هر حال به نظر می رسد امروزه شیوع گوش های گل كلمی در بین كشتی گیران كمتر شده است. معلوم نیست این كاهش مقدار، ناشی از وقوع كمتر شكستگی ها بر اثر مراقبت و احتیاط های بیشتر است یا درمان های به موقع یا از نظر بعضی اشخاص بدبین، مد گوش گل كلمی كم كم دارد به فراموشی سپرده می شود و طرفداران آن كمتر شده است.

 

 

۵۸ درصد از افراد در شرایط روحی نامناسب آسیب دیده اند/ كشتی گیران ملی چرا آسیب می بینند

نتیجه یك تحقیق نشان داده است، مهم ترین علت بروز آسیب دیدگی در میان كشتی گیران به ترتیب خستگی مفرط، آسیب های قبلی، شرایط روحی نامناسب و تمرین و تكنیك غلط و حركات ورزشی است. در این تحقیق كه از سوی علی اكبرنژاد گردآوری شده، آمده است: بررسی نتایج آسیب های ورزشی حاكی از آن است كه در كل جراحت اندام ها، در مقام اول و پس از آن آسیب های زخم، ضرب دیدگی و كوفتگی، در مقام دوم، آسیب های شكستگی سوم و آسیب های كشیدگی و پیچ خوردگی در مقام چهارم قرار دارند.

    همچنین آسیب در رفتگی مینیسك، ترك خوردگی، پارگی عضلات در رده های بعدی قرار دارند. ضمن این كه آسیب دیسك پائین ترین درصد شیوع را به خود اختصاص داده است.

    به علت درگیر شدن تمامی اندام ها در ورزش كشتی، می توان گفت هیچ یك از اعضای بدن مصون از آسیب نخواهند بود و تنوع آسیب ها نیز زیاد است. به طوری كه در آسیب های استخوانی، شكستگی گوش، دندان، ترك خوردگی انگشتان دست و ترقوه بیشترین مورد را نشان می دهند.

    در آسیب های پوستی در جراحت، گردن ، گوش و انگشتان دست به ترتیب و در زخم حفره دهان، ابرو و گوش و در آسیب های عضلانی، ضربدیدگی و كوفتگی انگشتان دست، گردن و كمر و در كشیدگی عضلانی گردن و ران و در پارگی عضلانی، ران بیشترین شیوع را داشته اند.

 

    * آسیب های مفصلی

    در آسیب های مفصلی، دررفتگی انگشتان دست و آرنج و در پیچ خوردگی نیز انگشتان دست و مچ پا، در زمینه زانو هم صرفاً پیچ خوردگی با آسیب مینیسك شده اند كه طبعاً همراه با پیچ خوردگی بوده است.به طوركلی می توان گفت در اندام فوقانی، انگشتان دست بیشترین سهم در آسیب ها را داشته اند كه علت آن را می توان درگیری مستقیم انگشتان در اجرای تمامی فنون دانست. در سر و صورت، گوش بیش ترین آسیب را داشته و دیگر عضوها نیز از درصد قابل توجهی برخوردار بوده اند كه با تحقیقات دیگر نیز مطابقت دارد. دلیل آنها می تواند برخورد اعضای سر وصورت هنگام اجرای فنونی مثل زیرگیری، مقاومت در مقابل قوس های حریف وغیره باشد.از نظر فیزیكی قرارگرفتن در قسمت جلوی بدن هنگام گاردگیری و مقابله با حریف است. در تنه و ستون فقرات گردن و بعد از آن پشت وكمر بیشترین مقدار آسیب دیدگی را داشته است كه شاید علت آن فشاری باشد كه درزمان اجرای فنون مختلف، بخصوص بلند شدن در مواقعی كه خم حریف را به صورت شكسته یا زانو زده گرفته و در خیمه حریف گیر كرده باشد بر این قسمت بدن وارد می شود. در اندام تحتانی زانو و پس از آن ران شایع ترین عضوهای آسیب دیده می باشد كه می تواند علت آن محدود نبودن حركت مفصل زانو و پیچ خوردن آن هنگام دفاع در مقابل زیرگیری های حریف و یا هنگام چرخش در زمان زیرگیری از حریف مقابل ویا در برخورد مستقیم آن با زمین می تواند باشد.

    * علل آسیب دیدگی ها

    در زمینه علل بروز آسیب ها نیز باید گفت كه ۸۴ درصد آسیب ها در شرایط تمرین مرتب و منظم رخ داده است.در مورد میزان كاهش وزن تنها ۳۲ درصد از افراد در زمان بروز آسیب ها در حال كم كردن وزن و رژیم بوده اند. آمادگی روانی و شرایط روحی مناسب را می توان یكی ازعوامل دانست كه در بروز آسیب سهیم است، چرا كه ۵۸ درصد از افراد در شرایط روحی نامناسب آسیب دیده اند.

    عدم حضور مربی نیز نمی تواند به عنوان یك عامل مؤثر قلمداد شود، چرا كه ۹۲ درصد آسیب ها در حضور مربی و تنها ۸ درصد آسیب ها در غیاب مربی واقع شده اند. در این باره باید متذكر شد كه مربی در اكثر جلسات تمرین حضور دارد و كمتر روزی وجود دارد كه مربی در محیط ورزش حضور نداشته باشد. در مورد عامل گرم كردن و برخورداری از امكانات و وسایل وتجهیزات نتایج مؤید آن است كه ۹۰ درصد در شرایط بروزآسیب بدن خود را گرم كرده و ۸۰ درصد از افراد از وسایل و امكانات استاندارد استفاده كرده بودند و در نتیجه این دو عامل را نمی توان عوامل مهمی دراین سطح ورزش در بروز آسیب دانست. تمرین و تكنیك غلط و انجام حركات غیر ورزشی را می توان یكی از عوامل مؤثر در بروزآسیب ها دانست. به طوری كه ۵۶ درصد آسیب ها در نتیجه تمرین و تكنیك غلط یا حركات غیر ورزشی رخ داده است. همچنین اكثر آسیب ها با ۷۴ درصد در شرایط تمرین رخ داده است كه این نتیجه با نتایح «احمدزاكانی» مطابقت دارد. در ضمن مراقبت و ارائه راهكارها برای احتراز و كاهش آسیب ها در زمان تمرین باید بیشتر باشد.

    نهایتاً آسیب های قبلی را در بروز آسیب های ورزشی جدید نباید نادیده گرفت، چرا كه ۶۰ درصد آسیب ها به دنبال آسیب های قبلی به وقوع پیوسته اند. در نهایت می توان عوامل مؤثر بروز آسیب در این تحقیق را به ترتیب خستگی مفرط با ۶۲ درصد، آسیب های قبلی ۶۰ درصد و شرایط روحی نامناسب ۵۸ درصد و تمرین و تكنیك غلط و حركات غیر ورزشی را ۵۶ درصد بیان كرد.

    * پیشنهادات

    ۱- به منظور آماده كردن كامل كشتی گیران در سطح ملی حضور یك مربی كشتی، همچنین روانشناس و پزشك متخصص ضروری است.

    ۲- مربیان كشتی در رشته تخصصی خود لازم است شایع ترین نوع صدمات در اعضای مختلف بدن را بشناسند.

    ۳- به منظور احتراز از اجرای تكنیك های غلط واجتناب از حركات غیرورزشی پیشنهاد می شود كه مربیان، ورزشكاران را به حضور مستمر و مداوم در كلاس های آموزشی و كسب مهارت اجرا و آگاهی های فنی و اخلاقی لازم ترغیب كنند.

    ۴- تشكیل كلاس های آموزشی به جهت آگاه كردن مربیان و ورزشكاران نسبت به درمان و باتوانی كامل بعد از آسیب ها و راهكارهای جلوگیری از تشدید آنها ضروری است.

    ۵- مربیان، ورزشكاران را از ادامه تمرین شدید یا برگزاری رقابت در شرایط روحی نامناسب و بروز خستگی مفرط بازداشته و حتی الامكان تمرین را با فعالیت های انفرادی برای آنان ادامه دهند.

    ۶- مربیان باید روش صحیح گرم كردن متناسب با رشته كشتی را به كشتی گیران بیاموزند.

    ۷- استفاده از وسایل حفاظی مثل

    گوش بند و زانوبند و وسایل استاندارد مثل كفش و تشك الزامی است.

0-   جنبه های بهداشت فردی ازجمله كوتاه بودن ناخن ها، رعایت اندازه ریش، استفاده از حوله و سایر موارد بهداشتی به ورزشكاران آموزش داده شود ودر محل تمرین نیز وسایل و جعبه كمك های اولیه وجود داشته باشد.

در این تحقیق چهار نوع آسیب استخوانی، پوستی، عضلانی، مفصلی بررسی شد که شامل آسیب های شکستگی و ترک خوردگی، خراش و زخم، ضرب دیدگی و کوفتگی، کشیدگی و پارگی، دررفتگی، پیچ خوردگی، دیسک بین مهره ای و مینیسک می شود. در مورد علل وقوع آسیب ها می توان به عواملی نظیر خستگی مفرط، وجود آسیب های قبلی، تکنیک غلط و حرکات غیر ورزشی، شرایط روحی نامناسب، کاهش وزن، عدم مراجعه به پزشک در آسیب های شدید و جزئی، استفاده از وسایل نامناسب و استاندارد، زمان تمرین و مسابقه گرم کردن قبل از شروع فعالیت، تمرینات نامنظم و منقطع و عدم حضور مربی اشاره کرد. 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 5 تیر 1396 07:28 ب.ظ
Thanks for finally writing about >کشتی - کشتی <Loved it!
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 12:42 ب.ظ
We're a bunch of volunteers and starting a new
scheme in our community. Your web site offered us with helpful info to work on. You
have performed an impressive activity and our whole
group can be grateful to you.
جمعه 1 اردیبهشت 1396 05:04 ب.ظ
This is a topic that is close to my heart... Many thanks!
Where are your contact details though?
شنبه 12 فروردین 1396 06:13 ب.ظ
Keep on working, great job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر